Date/Time:

no-to-racism

ŞTIRI

Remiză cu Dinamo Auto

Astăzi pe terenul din Ternovca, elevii lui Vlad Goian au jucat contra formației Dinamo Auto, scor 1-1.
Tabela a fost deschisă în prima repriză de jucătorul automobiliștilor,Vadim Cemîrtan.
Unicul gol din repriza secundă a fost marcat de mijlocașul echipei noastre, Vasile Soltan.
Dinamo Auto – Academia, scor final 1-1.
Vă reamintim că Academia Chișinău a mai disputat până acum trei partide amicale, o singură victorie și doua înfrîngeri.
În următorul meci, Academia Chișinău își va verifica potențialul cu Găzgăuziya-Oguzsport. Partida este programată pentru 13 februarie.

dinamo-auto

Dinamo-Auto- Academia 1-1
Dinamo-Auto: Cemîrtan
Academia: Soltan
Componența de start FC Academia: Avram, Jardan, Cojocari, Roșca, Celeadnic, Soltan, Crîcimari, Tiron, Popescu ( 2 jucători aflați în probe)
La schimb au intrat: (4 jucători aflați în probe), Bogdan, Sandu, Prodan, Apostol, Lisa, Matei

Prima victorie a echipei noastre în anul 2016

Academia a înregistrat primul succes în anul 2016. Studenții au obţinut o victorie la limită în faţa celor de la Dacia-2 Buiucani.
În prima parte a jocului, Academia a controlat mingea şi a avut cîteva oportunităţi bune de a marca, scor la pauză 0-0
prima-victorie Tabela a fost deschisă la finalul reprizei secunde de atacantul echipei noastre, Dumitru Popescu.
Vă reamintim că Academia Chișinău a disputat până acum două partide amicale. Echipa noastră a fost învinsă de Zaria Bălți cu scorul 5-2, în timp ce în fața Daciei a pierdut cu 1-0.

Dacia- 2 Buiucani- Academia Chișinău 0-1
Marcator: Dumitru Popescu
Componența de start FC Academia: Cristian Avram, Mihai Roșca, Sergiu Cojocari, Andrian Apostol, Vasile Soltan, Sergiu Matei, Valeriu Tiron, Vadim Crîcimari, Ion Prodan (2 jucători aflaţi în probe)
La schimb au intrat: (5 jucători aflaţî în probe), Ion Sandu, Veaceslav Lisa, Dumitru Popescu, Eugen Celeadnic, Dumitru Bogdan

Andrian Apostol: Fotbalul – plăcere, emoții și responsabilitate

Propunem atenţiei dvs un scurt interviu cu mijlocaşul echipei noastre, Andrian Apostol. Pentru Academia, Andrian a evoluat în 6 meciuri. andrian-apostol

Cum a fost debutul tău în lumea fotbalistică ?
Primii pași în fotbal i-am făcut la vârsta de 8 ani. Atunci, am început să frecventez școala de fotbal pentru copii și tineret „Buiucani”. La început era doar o simplă ocupație, care mai apoi s-a transformat în ceva mai mult: plăcere, emoții și chiar responsabilitate.
Dacă ar fi să faci un top al echipelor la care ai jucat în carieră, Academia pe ce loc ar fi?
Unde nu te-ai afla trebuie să te dedici în totalitate. Eu sunt profesionist, şi tind spre succes. Fiecare echipă pentru care evoluezi te învaţă ceva şi te formează pe plan profesional. Nu există un top, există doar amprentele lăsate de fiecare în parte.
Eşti pregătit de partea doua a campionatului ?
După revenirea din vacanță mi-am pus scopul să lucrez cît mai mult asupra potențialului meu. Voi oferi tot ce pot pentru a acumula cît mai multe puncte şi a avansa în clasament. Suntem o echipă şi împreună vom reuşi.
Cum ai caracteriza evoluția Academiei în prima parte a campionatului?
Nu pot spune că am avut o primă jumătate de campionat bună, urmează să recuperăm în primăvară.
Ești satisfăcut de evoluția ta până acum?
Nu eu sunt cel care dau note, însă de fiecare dată mă dedic în totalitate, atît la antrenament cît şi în meciuri.
Care este obiectivul personal ?
La momentul de față, obiectivul personal este să ajut echipa să acumuleze cît mai multe puncte. Însă pe viitor sigur că aş vrea să ajung într-un campionat mai puternic, pentru ce şi muncesc zi de zi la antrenamente.